top of page

DO ZEMĚKdyž moji rodiče v sedmdesátých letech minulého století stavěli rodinný dům, celý ho podsklepili. Snažili se tehdy, aby byl sklep suchý, ale to se docela nepodařilo. Sklep je částečně vlhký. I když dnes máme účinnější a také dražší izolační technologie, domnívám se, že myšlenka suchého sklepa je předem prohraný boj s přírodou. Nepracuji dnes pro nikoho, kdo by stavbu svého domu podsklepoval. Vzhledem k zemním pracím i potřebným izolacím suterén spolkne totiž víc práce i peněz, než stejný objem nadzemní stavby a tak si peníze raději ponecháme pro obytnou část domu.


Naši předkové stavěli sklepy vlhké, dokonce se snažili jejich vlhkost zajistit přítomností studny, pramene, nebo šikovně přivedené (a zase odvedené) dešťové vody. Sklepy totiž sloužily k uskladnění úrody a prodloužení životnosti potravin. Toho se dosahovalo nejen vlhkostí, ale především stálou a sníženou teplotou. Dobré sklepy jsou konstruované jako jímka na chladný vzduch. Správně provedená okénka do sklepa bývají šikmé, stoupající šachty, které mají parapet na úrovni prvního schodu u vstupu do sklepa. Navíc sklepy se dříve ledovaly. Některé sklepy mají větší okénko nebo vstup blízko cesty, aby se dal do sklepa dobře v zimě dopravit led, dovezený od řeky.


Pokud byl sklep pod domem, byla zajištěna vlhkostní izolace obytné místnosti nad sklepem tak, že prostor sklepa fungoval jako vzduchem větraná spára. Ale v takové místnosti muselo být zima od podlahy :-) Navíc jsem se dozvěděl, že kořenové zelenině k uskladnění se daří nejlépe v krechtu, to jest v díře prostě vykopané v zemi a zahrnuté hlínou (existují ovšem i sofistikovanější varianty) a ovoci je zase nejlépe na půdě v nadýchaném seně. Takže tu zase platí: co je ze země – do země a co je ze vzduchu – do vzduchu. Vlhký sklep je podle mého názoru především chladnička a místo pro uložení zavařenin, vína a chlazení potravin. Ovšem každý sklep je jiný.


Na fotografii je velmi šikovně udělaný sklípek, který je součástí expozice Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Správně musí být sklep krytý metrovou vrstvou zeminy. Hluboká jáma pro takový sklep je pracná. A tak naši předci zkombinovali sklípek se seníkem a do toho sena, které posloužilo jako tepelná izolace nahrazující zeminu na klenbě, mohli uložit i ta jablíčka. Všimněte si metr tlustých zdí u vchodu, které chrání sklípek před promrznutím. Inu fyzika je fyzika...

109 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Prší

DŮM NARUBY

1 comentario


Zen Bauhaus
Zen Bauhaus
06 mar 2022

pecka

Me gusta
bottom of page