top of page

PIDIDOMKY NA STARTU!

Aktualizováno: 18. 1.5. 5. 2022


Jsme už s Danou v plném proudu příprav stavby dvou pididomků na zahradě v Nemilkově. Točí se mi hlava z rychlosti a z toho, co je třeba zvládnout. Ceny jdou nahoru, je třeba jednat raz dva - nejednoduché pro filozofa :- )


Stěhuji do prostoru pod šapitó pro jistotu v pátek třináctého května. Hned druhý den přijede katr až z Prahy a pořeže dřevo, které jsme pokáceli. Velké pily na Šumavě mě nechtějí, je teď pro ně lepší prodávat svoje dřevo. Malé domácí pásové pily - i když jsou všude kolem - nemají čas, protože chlapi, co to s mašinkami umějí prohání teď svoje staré dobré Zetory po jarních lukách a polích. Píšu si do notýsku: „řeže se v zimě“.


31. března za sněhu a deště - jsme se sousedem dřevorubcem, v poslední den úředního vegetačního klidu pokáceli asi 40 stromů. Ty teď to pořežeme – jehličnaté na mokré konstrukční dříví a listnaté na prkna a fošny na sušení, na obklady, na nábytek ale také na prodej, který nám zaplatí náklady na těžbu a pořez. Tesařské konstrukce se dobře dělají z čerstvého dříví, ještě než začne schnout a kroutit se. Je sice těžší, ale je tvárnější a lépe se opracovává. Během schnutí v hotové konstrukci se pak kostra domu našponuje, zpevní.


Máme z toho i haldu dříví na topení. Dohromady je toho možná 50m3. To stačí na stavbu dvou domků, na prodej a na topení v pididomku na roky… Nekáceli jsme "na dříví". Udělali jsme prvotní bezpečnostní a zdravotní probírku zámeckého lesoparku po mnoha letech. Dendrologem naplánovanou, památkáři konzultovanou a Velhartickým obecním úřadem povolenou.


Projekty domečků jsme uzpůsobili tak, abychom nekupovali kromě oken a střešní krytiny a plechů a komína a parobrzdy a šroubů… :-) Abychom nekupovali téměř žádný stavební materiál. Základový rám mobilních domků je dřevěný, dřevěným obkladem uzavřený do tuhé desky. Izolace pouze nacpávanou slámou. Podle výpočtu stačí na jeden domek cca 9 kubíků dřeva, což je prakticky devět vzrostlých stromů.

Co nevím, jak zvládnu, je rozhodování z jaké kulatiny udělat jaké řezivo. Mám tabulku délek a průřezů, ale možná kombinace skladby různých profilů do různých průřezů a délek je astronomická. Na parcele bude traktor, který hromadu dřeva rozebere a pila pojede rychle, nebude čas na dlouhý rozmejšlení :-) Bude potřeba svižně odebírat a ukládat hotové řezivo.


Je tu prosím někdo, kdo by nám pomohl, jak umí a jak bude potřeba na Šumavě o víkendu 14. a 15. 5. ? Ubytování stan anebo zajistíme penzion, podle toho, dopravíme ze Sušice nebo Klatov, zdravé dobré jídlo zajistíme… I na penězích se můžeme domluvit. Pobyt si můžete protáhnout, jaro v Pošumaví je kouzelné... Telefon 777 208 312, email atelierhajek@gmail.com

302 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page