top of page
DSC_0120 (2).jpg

MY

Atelier Hájek je neformální skupinka architektů a inženýrů na volné noze, kteří souzní s myšlenkami Petra Hájka - architekta celostních přírodních staveb.

 

MY společně řešíme otázku, co je to přírodní dům v českém prostředí. Pohybujeme se v tvůrčím prostoru, kde se věci dělají jinak, protože naši klienti myslí a žijí jinak. Kouzlíme se slovy, normami i sousedy, protože náš slovník, naše zákony a často ani my lidé nejsme na odlišné myšlení připraveni.

 

MY si klademe otázky, jaké materiály a technologie jsou skutečně čisté, zdravé a udržitelné, jaký prostor potřebuje člověk, žijící na pomezí domu a zahrady, jaký design, jakou logiku a jednoduchost dát přírodním konstrukcím.

 

MY si vychutnáváme volnou a svobodnou spolupráci ve skupině různých lidí různých talentů a právě ve spolupráci nacházíme nové kvality tvorby zdravých prostor pro život, a tyto Vám chceme nabídnout.

Kruhy_Petr.jpg

Ing. arch. Petr Hájek

Atelier Hájek jsem založil zhruba před dvaceti lety jako malý tým architektů, který pracoval na různých zadáních od občanských staveb až po interier.

 

Dnes na základě třicetiletých zkušeností ze současné stavební praxe rozvíjím myšlenku udržitelnosti, zjednodušení života a návratu k přírodním a přirozeným principům.

 

V rámci atelieru formuluji  myšlenky celostního přírodního stavění, českého permakulturního domu a živelné architektury. Píšu, pořádám kurzy o přírodním bydlení, jsem frontmanem ateliéru.

 

Filozofie, zkušenost, nadčasovost, zodpovědnost.

Kruhy_Zuzana.jpg

Ing. arch. Zuzana Tomečková

Rada hľadám koncepty na začiatku. Záleží mi na kráse domu takmer rovnako ako na jeho funkčnosti. Baví ma hľadať ideálnu dispozíciu, tvarovú a materiálovú kompozíciu. Mojou silnou stránkou je fáza štúdie a grafický prejav.

Momentálne pracujem na vlastnej stavbe tiny housu, čo ma vedie ku skúmaniu ideálneho využitia malého priestoru. Za najväčšie umenie považujem nadčasové interiéry.

 

Prinášam dizajn do prírodného staviteľstva.

Kruhy_Ondra_nova.jpg

Ing. Ondřej Veverka

Mohu být váš průvodce světem stavitelství z přírodních materiálů do kterého přináším dlouholeté zkušenosti z velkého stavitelství a oblasti projektového managementu. Postavil jsem svépomocně slaměný dům, kde s rodinou více než pět let žijeme. Díky tomu mám bohaté zkušenosti s akumulačními kamny, fotovoltaikou, přírodním jezírkem a dalšími aspekty bydlení v přírodním domě.

 

Jsem schopný Vás provést celým procesem od studie až po kolaudaci podle Vašich potřeb. V mé osobě najdete někoho, kdo půjde celou cestu s Vámi, bude oporou a připravený na zodpovězení otázek a řešení problémů po cestě. A po celou dobu s úsměvem.

Opora, řád a rytmus.

Kruhy_Jakub.jpg
Kruhy_Ales.jpg

Ing. arch. Jakub Riedel

Baví mě být součástí celého procesu tvorby projektu. Rád uvažuju jak nad koncepcí, tak nad detailem.

Mám rád ohleduplné a smysluplné domy, spíše než fasády mě zajímá přívětivost jak vnitřku tak vnějšku a vztah k okolí.

Chci dělat dobře fungující dispozice domů. Ideální se mi zdá být rovnováha mezi všemi aspekty stavby (koncepce, konstrukce, prostředí…).

Velice mě baví práce na studiích, 3D, občas se nebráním i nějakému projektu. Je pro mě důležité vidět do technické stránky věci.

Záběr od začátku do konce, komplexnost, přehled, rovnováha.

Ing. Aleš Jindrásek

Vždy jsem přemýšlel jak tvořit v souladu s prostředím, do kterého jsme se narodili. Jak to dělat jednoduše, efektivně, rychle, levně, ale s využitím nejnovějších technologií a se zachováním kvality bydlení na kterou jsme zvyklí. 

Baví mě menší skromné bydlení z přírodních materiálů, ve spojení s novými technologiemi. Hledám ideální řešení, které vzniká průnikem: přírody, technologie, jednoduchosti, účelnosti, vzhledu, konstrukce, statiky, tepelné techniky, detailu, realizace, variability, funkce, ceny.

Potřebuju jít do hloubky. Hledám přesně tolik, kolik je potřeba, jednoduchost, která je přírodě vlastní.

Jednoduchost. Nejlepší řešení.

Jak to máme mezi sebou...

Atelier Hájek je značka, která jako malý architektonický a projekční atelier funguje už dvacet let - deset let před tím, než jsme se začali zabývat přírodní architekturou.

 

Pokud je jménem atelieru příjmení člověka, často se lidé ptají: "jak vám to tedy funguje?" Pravda je, že jediný člověk, který je v atelieru celých těch dvacet let je ten "já", Petr Hájek. Proto to jméno...

 

Svět se mění, a tak se proměňují i pracovní vztahy mezi lidmi. Takže: "když se to točí kolem Hájka, proč píšeš o Atelieru jako o NÁS, My v množném čísle?" Je to proto, že ačkoliv se za dvacet let pracovní vztahy změnily, zase tak často se nemění. Spolupráce, která funguje, drží. A pokud budeme mít tu čest pracovat na Vašem projektu, vždycky budeme pracovat v týmu.

A tak zde děkuji za vytrvalou spolupráci především Petře Vlkové, Zuzaně Tomečkové, Ondřeji Veverkovi, Aleši Jindráskovi, Jakubovi Riedelovi, Zuzaně Matysové, Heleně Čermákové a Martinovi Bobro.

 

Každý z nás architektů a projektantů je jiný, je nejlepší v něčem jiném a tak pro každý projekt vždy znovu stavíme tým podle jeho charakteru a Vašich potřeb. Zaměřujeme se především na architektonickou studii, čili návrh stavby. Vzhledem k letitým zkušenostem s projekty i stavěním umíme předvídat všechny konstrukční, legislativní a technické problémy projektu a řešit je už v rámci studie.

 

Vzhledem k tomu, že nechceme tvořit velkou organizaci, raději projekt řešíme externě, to znamená, že odpovědnost za všechny čárky a písmenka v projektu nese zodpovědný projektant, kterého si vyberete, nebo kterého doporučíme z našeho týmu. Pokud autorem není projektant, dohlíží pak architekt na dodržení všech podmínek studie v rámci autorských dozorů.

Projektování je jiná „energie“ než studie. Studie je produkt kreativců, kdežto projekt je výsledek "činnosti zodpovědného architekta“ projekt je rozsáhlejší a detailnější, než studie. Studie řeší celek a naznačuje detaily, projekt řeší vše do posledního prvku a rozvíjí, co je obsaženo ve studii. Projektování přináleží více projektantovi a studie více architektovi. Zodpovědnost za studii je morální, za projekt hmotná. Obojí však zhodnocuje Vaši stavbu.

 

Na přiloženém diagramu je vidět můj úhel pohledu na to, co je Atelier Hájek. Ono to vlastně nemá přesně vymezené hranice. Jsme připraveni s Vámi jít až ke kolaudaci stavby, podle toho, jak to budete chtít. V jistém okamžiku ale hlavní zodpovědnost převezme projektant nebo dodavatel.

 

Petr Hájek na studii – designu Vašeho projektu spolupracuje se svými blízkými mladšími architekty, kteří pak pomáhají zadávat a propracovávat studii do projektu spolu s projektantem nebo sami za sebe, pokud k tomu mají dispozice. Na projektu podle vyhlášky musí pracovat specialisté (statik, elektrikář, požárník, vodař, energetik, topenář…), se kterými mají projektanti a architekti svoje vztahy.

 

Důležitou roli v týmu Atelieru Hájek hrají průvodci, kteří provázejí klienta celým procesem projektování a stavění, především na legislativní a koordinační úrovni. Pracujeme na tom, abychom v každé oblasti naší země měli kontakty na šikovné tesaře, kamnáře, hlínaře, zedníky a další řemeslníky, abychom naše stavebníky mohli s nimi propojit a pomoci zdárnému průběhu celého díla.

 

PH

AH.png
bottom of page