Filozofie atelieru

Živá architektura

Tvoříme životní prostor člověka jako součást biotopu přírodní zahrady. Dům a jeho obyvatelé jsou harmonickou součástí živé přírody, berou si energii zahrady ve formě plodů, dřeva na topení i stavění, sluneční energie, vody, chladivého stínu, životní radosti a mízy a vracejí zpátky svoji péči, lásku, tvořivou sílu, a nezbytný kompost. Současně s návrhem domu vzniká vždy koncepce zahrady: umístění stromů, relaxačních ploch, záhonů, jezírka, jedlých, okrasných i divokých keřů, tvar živého plotu, vedení cesty, umístění skleníku, teras i staveb.
 

Domy naruby

Životním prostorem člověka v přírodním bydlení není jen vnitřek domu ale především vnější prostor zahrady. Dům slouží jako útulek v zimě nebo při nepřízni počasí. Nejméně půl roku žijeme venku anebo na okraji domu a zahrady, na krytých i nekrytých terasách. Realizujeme tu permakulturní princip "síla okrajového efektu". Navrhujeme venkovní obývák, jídelnu a kuchyni, venkovní pracovnu, koupelnu i ložnici, zimní zahrady. Vnější prostor je zdravější, mnohotvárnější, živější a v proměnách roku vždy krásnější než prostor vnitřní. Vnější prostor zahrady žije z vlastní síly a je zadarmo. Dům nestojí na nejkrásnějším místě zahrady. Dům toto místo s respektem pozoruje.

Malý dům a velká zahrada

Zajímá nás dosažitelnost bydlení. Tvoříme malé domy. Rodinné domy jsou dnes drahé. Když děti vyletí z hnízda, zůstávají poloprázdné. Rodinné domy svou dispozicí předepisují lidem způsob života a těžko se adaptují na změny, které život přináší. Postavte si postupně, bez velkého zadlužení v jedné velké zahradě více menších domků. Například centrální domek, atelier a vejminek. Mladá rodina nemusí mít velký dům a děti budou rády, až budou mít na to věk, s podporou rodičů žít ve vlastním domečku. Tatínek i maminka se mohou realizovat ve svém vlastním zahradním studiu. A to nemluvím o situaci rozdělených nebo rozvětvených rodin, o práci z domova, o životě širší rodiny nebo o životě komunity.

Vnitřky i venky

V malých chytrých domech dotahujeme detaily interiéru, přesné umístění všeho potřebného vybavení a nábytku, vestavěných skříní, potřebné techniky, pracovních prostor a zařizovacích předmětů. Když se hlavolam domu poskládá dohromady, získáme harmonické prostory pro život a místo pro okna a dveře, kterými se realizuje priopojení s terasami i se zahradou, ve kterých navrhujeme umístění všeho potřebného stejně jako uvnitř domu.

Propojení se zahradou

A právě propojení domu se zahradou věnujeme velkou pozornost. Společně s návrhem domu tvoříme se stavebníky na místě návrh zahrady. Je to jeden jediný design. Okna, dveře, průhledy a průchody spolupracují s prostorem i rostlinami na zahradě, se sluncem, větrem a se světovými stranami. Správně zvolené místo pro okno v interiéru, správná výška parapetu, proslunění a zastínění mají veliký dopad na pohodu člověka v domě. ​Existují okna s parapetem na sezení, prokládací okna z kuchyně na terasu, francouzská okna s východem do zahrady, intimní okna s vyšším parapetem, která brání pohledům zvenčí, ale zevnitř ven vidíte dobře. Můžete mít veliké posuvné HS portály i skládací prosklené stěny, které v létě propojí Váš dům se zahradou.Okno je jako oko. Je – li správně otevřené, je oknem do duše domu i zahrady.
 

Lokálnost a přirozenost


Volíme přírodní a místní stavební materiály, především dřevo, slámu, konopí, len, hlínu, cihly, kámen. Snažíme se vyhnout zakládání na betonové desce s ocelovým roštem. Každému voní něco jiného. O použitých materiálech se se stavebníky rozhodujeme na základě tělesného kontaktu - dotykem, přivoněnim. Použití přírodních materiálů maže uhlíkovou stopu spotřební společnosti. Použité materiály určují cestu k realizaci domu, která je individuální podle místa a osobní přirozenosti.

Ohnivé srdce domu

Jako srdce domu vnímáme pořádná kamna. Rodinný krb, jak říká angličtina "hearth - heart" . A to nejen tak ledajaká kamna, ale nejlépe těžká akumulační kamna na dřevo, která sálají teplo do prostoru domu zevnitř, namísto aby ohřívaly obvodové stěny a okna, jako to dělávají radiátory ústředního topení. Tím se fyzika obvodové konstrukce domu výrazně zlepšuje, naši předci to věděli. Kamna také určují velikost domu, vylučují například chodby, které povětšinou ubírají prostor a jde to i bez nich...      

Design

Navrhujeme domy s přírodní tváří, praktickými přesahy šikmých střech a zároveň v duchu současné architektury. Hledáme výrazové prostředky pro dobrý design v přírodním stavitelství u nás. Žádné avantgardní výkřiky ale svižný a harmonický design. Není nutné, aby dům zanechal hlubokou brázdu v paměti návštěvníka. Je potřeba, aby lidem v domě a v jeho blízkosti bylo dobře. Strom ve čtyřech ročních proměnách je vždycky krásnější než dům.
 

Nízkoenergetický standard


Navrhujeme domy s dobrým zateplením, energeticky efektivní. Nehorujeme pro pasivní domy. Nedoporučujeme absolutní utěsnění obálky domu a složitá technická zařízení. Kdybychom ve svých výpočtech namísto izolovaného domu posuzovali organický celek biotopu domu a permakulturní zahrady, na které roste palivové dřevo, nebylo by nutné k zachování energetické rovnováhy tolik investovat do úspor energie. Navrhuji vytápění domu akumulačními kamny na dřevo. Kamna, komín a viditelný oheň mají svoje místo v srdci domu.

Pokora

Nestavíme se do role vševědů. Věnujeme všechny svoje schopnosti práci s prostorem, účelnosti, harmonii a kráse návrhu. Víme, že někde v srdci stavebníků i v prostoru zahrady je obraz domu i zahrady už vytvořený a tak pečlivě nasloucháme. Na nejlepší konstrukci domu, zateplení, fotovoltaiku, šetrné a chytré zacházení s vodou, konstrukci kvalitních kamen, projekty přírodních zahrad a legislativní strategii realizace stavby dáváme hlavy dohromady s nejlepšími odborníky, které známe.

Selský rozum

Nejsme stoupenci žádných eko, bio, ezo ani jiných ismů. Vycházíme z vlastní zkušenosti a neustále se zdokonalujícího poznání. Některé předpisy, normy nebo regulativa vnímáme jako kontraproduktivní. Domníváme se, že stále přísnější stavební standardy jsou neudržitelné a vyčerpávající. Společně se stavebníky a všemi specialisty pracujeme v projektech na rozumných kompromisech mezi selským rozumem a legislativou.