top of page
MILI_Vtacia perspektiva_edited.jpg

Rodový statek Milíře

Projekt rodového statku vzniká v rozlehlé zahradě u hranice zastavitelného území Města Liberec. Hlavní dům (kupodivu ten menší) je jedním z našich klasických kompaktních domů kolem kamen. Má poměrně velkou kuchyni a malou ložnici v přízemí. V centru dispozice jsou akumulační kamna na dřevo, nad kterými je schodiště. V patře domu je u schodiště ve vikýři hala/herna/pracovna. Vikýř místnosti dává neomezenou, výšku stejně jako druhý vikýř koupelně na opačné světové straně. Ve štítech jsou dvě, flexibilně tři ložnice.  

 

Domek malý zvenčí a velký zevnitř podléhá přísným regulativům ustanoveným na okraji území historické podhorské vesničky. Regulován je tvar stavby se sedlovou nízko nasazenou střechou, orientace hřebene, velikost zastavitelné plochy a ochranné pásmo lesa, která je tu ze dvou stran zahrady.

Z přízemí domu vystupujeme přes kryté terasy do rozlehlé rodové zahrady do čtyř světových stran. Podle principu domů naruby je každý výstup do jiné scenérie s propracovanou lesní zahradou, kterou vytváříme ředěním stávajícího hustého mlází. Druhý dům na pozemku je dům pro rodiče, jehož rozlehlá střecha přikrývá ještě podkrovní prostor pro hosty a pod ním zimoviště pro auta nebo letní sněmovnu s dílnou pro tři generace mužů. Třetí stavba je garáž a domek na zahradní techniku, jehož severní fasáda má podloubí,

s letní kuchyní.

Studie: Petr Hájek, Zuzana Tomečková

Projekt: Zdeněk Melichar

Stavbu připravuje: Petr Obrtanec

Prosíme strpení, stránky se přestavují...

Děti a rodiče

Prarodiče a hosté

bottom of page