top of page

KUCHYŇSKÉ OKÉNKOMiluji, když při přípravě jídla mohu hledět oknem do zahrady, mítdostatek světla a prostoru a zároveň být s lidmi, kteří se sešli na oběd nebo na večeři. Zamýšlím se teď nad řešením kuchyně z hlediska práce s prostorem, řešení průhledů okny a vůbec umístění kuchyně v domě.


Není pochyb o správnosti současného trendu učinit kuchyň srdcem domu, propojit ji s obývákem, vytvořit jeden jediný obytný prostor včetně místa pro vaření. Je to velký rozdíl oproti staršímu přístupu, kdy kuchyně byly spíše skryté, aby nekazily nedotknutelnost a sterilitu parádního pokoje. Takový přístup se promítl do řešení rodinných domů a panelákových dispozic až do 80.let minulého století, a tak mnoho z nás ještě s takovou kuchyní bydlí :-) My jsme se v 80.letech na architektuře učili, že kuchyně musí být orientovaná na sever, aby se místnost při vaření nepřehřívala. Není to špatný nápad, ale prioritou je dnes určitě kuchyně, ve které se člověk nachází v největší pohodě a radosti z přípravy jídla.


Architektura je umění a umění nemá žádná pravidla a nic není nikdy definitivní. I soužití kuchyně s hlavním obytným prostorem může mít různé formy. Přeci jenom by tu nějaká forma oddělení měla být...


Kuchyň může být s obývacím pokojem sdílet jeden prostor. Je však lépe, pokud je přeci jenom rozdělený, nikoliv však příčkou, ale nejlépe nějakým objektem, který oběma částem interieru

poskytuje službu. K tomuto účelu jsou nejvhodnější kamna nebo krb, spojená se sporákem nebo schodiště do patra. Podobně může posloužit i rozšířená pracovní plocha kuchyně s funkcí barového stolování (ostrůvek).


Kuchyň můžeme také povýšit na hlavní obytný prostor v domě. Pak bude spojená s jídelnou a bude tu i oddechový kout s gaučem, anebo třeba sedací okno nebo arkýř. Taková kuchyň pak nejspíše bude mít maličko selský nebo historizující ráz.


Ale nejde tu jenom o propojení s relaxačním prostorem. Pokud holdujeme přírodnímu bydlení, žijeme také v zahradě a na pomezí mezi domem a zahradou. Musíme proto dobře naplánovat prostorové i optické propojení mezi kuchyní, terasou a zahradou. Podle mého názoru by kuchyně měla být takovou pozorovatelnou všeho dění v domě a na zahradě, takovým decentním kapitánským můstkem. Kuchyně je tu především pro pána a/nebo/i paní domu a ti by měli mít o svém životním prostoru dobrý přehled.


Feng shui praví, že od vstupu do domu by nemělo být vidět do kuchyně. Ale dá se to udělat tak, že z kuchyně bude možné nenápadně vstup pozorovat. A to nejen vstup do domu, ale třeba také vstup na zahradu. Zároveň tu může být kontakt se schodištěm do patra a také by tu měl být průhled na záhonek s bylinkami, zeleninou i ovocem. No a pokud máte děti a zároveň koupací jezírko... To se přeci stává, že děti jsou na zahradě a rodič v kuchyni :-)


A co se týče spojení kuchyně a terasy, potažmo spojení vnitřní kuchyně s vnější letní kuchyní tak tu se musíme hluboce zamyslet, jak to udělat co nejlépe... Někdo totiž touží jenom venkovním stolování, protože se mu nechce investovat do dvou kuchyní. Někdo naopak venkovní kuchyň s vybavenou vším možným včetně venkovní pícky využije i v zimě a nutně ji potřebuje na stolování ale také zpracování úrody i lovu :-)


Tenhle článeček se jmenuje „kuchyňské okénko“. Téma je tak nějak široké, protože kuchyně je přeci jenom středobod domu (srdcem už jsme nazvali místo pro oheň – kamna nebo krb :-). Abychom tedy nezapomněli na to okénko, rád bych se maličko věnoval řešení okna v kuchyni. Okno může mít velmi různou formu a jeho řešení stojí za důkladné zvážení. Velmi často máme kuchyň přes roh domu a rádi vytvoříme rohové okno, které umožňuje panoramatický výhled do zahrady. Protože však naše domy jsou většinou mile malé, nemáme obyčejně kuchyňskou linku dlouhou 10 metrů a tak je potřeba - ještě než naplánujeme okno - zvážit, kde bude dřez, kde se bude vařit, kde bude lednice a vysoká skříň a také kde budou horní skříňky.


Okno v kuchyni může být například symetricky nad dřezem. To je velmi krásný motiv. Navíc okno bývá vodě odolné, takže okno může nahradit obklad stěn. A být odměněn při mytí nádobí pohledem do zahrady je fakt spravedlivé. Ale pozor, dřezová baterie ční nad pracovní plochu, takže nezapomeňte vyřešit okno tak, aby šlo dobře otvírat, zvláště pokud se bude otvírat dovnitř. Může být ovšem také neotvíravé. Musím připomenout že v současných českých podmínkách nám nikdo nechce vyrábět okna otevíravá ven, protože detaily rámů novodobých oken jsou vymyšlené na otevírání dovnitř v souvislosti s kondenzací vody v rámech i mezi rámy...


Krásné bývá pásové okno nad pracovní plochou. Pak je ale potřeba myslet na horní skříňky. Pokud je okno hned nad pracovní plochou a sahá až po spodek horní skříňky, pak je okno pod horizontem oka stojícího člověka, plocha je krásně osvětlená, ale oknem vlastně nevidíte ven. A parapet dovnitř otevíravé části okna nemůže být ve výšce pracovní plochy, protože pak byste museli plochu při každém pohybu okna zcela uklidit... Pokud chcete přeci jen vidět ven, horní skříňky se dají nahradit prostou horní policí na odkládání méně používaných věcí třeba ve výšce 1,9m. Anebo se můžeme vrchního úložného prostoru zcela zříci a udělat okno až do stropu.


Několikrát jsme řešili prokládací okno mezi vnitřní a vnější pracovní plochou kuchyně nebo mezi vnitřní kuchyní a venkovním barovým sezením. Kam s okenními křídly, aby nepřekážela venku ani vevnitř? Nejlépe vyklápět nahoru? A zvládnou tyhle rozmanitosti nové předpisy a nízkoenergetický nebo pasivní standard?


P.S.: z tohoto článku je pěkně vidět, jak souvisí všechno se vším a jak složité je řešit prostory pro bydlení, zvláště pak v malých domech a ještě navíc v domech naruby. Ale my to společně dáme :-)

74 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DŮM NARUBY

Comments


bottom of page