top of page
1 (1) (1).jpg

Studánka Studené

Zázračná parcela - malé údolí s potokem uvnitř zastavitelného území obce. Prostor se stane přírodním hospodářstvím mladého muže, který v Orlických horách žije svůj život truhláře, tesaře pastevce a zahradníka. Jako by se člověk přenesl do starých časů, kdy stavby vznikaly tam, kde měla krajina otevřenou náruč, kdy se nestavěly jen domy pro bydlení, ale postupně, vlastníma rukama  lidé tvořili soběstačné hospodářství. 

​V Orlických horách platí pro stavebníky regulativa CHKO, která požadují u nových chalup historizující vzhled a materiály. Ale "mladý starousedlík" by to jinak nechtěl. Navazujeme tu na práci a životy předků v horských osadách, používáme místní materiály a staletími osvědčené postupy v kombinaci s permakulturou a třeba těžkými akumulačními kamny na dřevo. Dům stojí u cesty v prudkém svahu nad údolím, pod hlavním obytným patrem je suterén s flexibilním využitím. Nejprve tu bude letním bydlení a dílna, v budoucnosti tu může být s byt pro druhou generaci.
V zahradě je kaskáda jezírek s rybami i na koupání, pastvina, sad, venkovní bydlení, dva hospodářské objekty a také místo pro maringotku, kde se bydlí v průběhu stavby. Promiňte - v čase zakládání rodové zahrady...

Studie: Petr Hájek, Jakub Riedel

Inženýring: Ondřej Veverka 

2022

IMG_0166_edited.jpg
bottom of page