top of page

POSVÁTNÉ BYDLENÍ

Aktualizováno: 29. 12. 2023Bezpečí. Intimita. Rodina. Vůně domova. Teplo rodinného krbu. Vánoce. Odpočinek. Rodný dům. Maminčina kuchyně. Domácí zahrádka. Tátova dílna. Vajíčka od našich slepiček.

 

Kde každý den uléháme, odpočíváme, připravujeme snídani, oblékáme děti do školy, vaříme dobroty, vyhlížíme z okna svoje blízké, studujeme, pracujeme na zahrádce, milujeme, modlíme se?

 

V restauraci, v nákupním centru, hotelu, škole nebo snad v kancelářské budově?


Kde se denně s důvěrou dotýkáme klik u dveří, šuplíků, skříněk, zárubní, oken, závěsů, hrnců, knih a milých předmětů? Kde se zavrtáme do pelíšku nebo si jen tak lehneme na podlahu u hořícího krbu? Kde asi strávíme nejvíce šťastných, intimních i náročných chvil, se svými blízkými?


Která stavba tohle umí?

 

Kde se nejlépe rodí i umírá, kde dělá dítě první krůčky, domácí úkoly, kde nejprve objevujeme svět a nacházíme svoje talenty? Kde nejlépe sníme svoje sny, kde začínají velké cesty, kde se rodí nové filozofie a nové myšlenky?


Doma odpočíváme, doma tvoříme, doma se scházíme s přáteli, doma se léčíme, v dobře vytvořeném domově můžeme strávit celý život. Dům na bydlení je nejen domovem, ale také nejlepší kuchyní, školou, sněmovnou, místem pro práci a seberealizaci, domov je nejlepší úkryt, hnízdo i svatyně.


Dobrý domov nelze definovat ani ocenit. Dům, který je domovem je nejposvátnější, nejuniverzálnější a nakonec i nejkomplexnější stavbou, která nejvíce ovlivňuje i spoluvytváří kvalitu našeho života.


Už víte, proč mi na dobrém projektu domova tolik záleží, proč si svojí malé architektury tolik ceníme, a proč potřebujeme na tvoření domova s jeho budoucími obyvateli tolik času?

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DŮM NARUBY

bottom of page