top of page

KOŽICH NEBO KABÁT?Někdy mívám pocit, jako by se celé přírodní a ekologické stavění a projektování u nás smrsklo do závodění o to, který dům bude mít hustější a tlustější kožich, popřípadě jak složitý bude mít systém vytápění. U jednoho projektu, který jsem dělal před 20 lety si stavebník přál mít všechny nejnovější vymoženosti včetně trojskel, zemního nasávacího kanálu a rekuperace. Návratnost investic do úspor vycházela tehdy na 40 let. Od té doby se mnoho věcí změnilo, děláme to už lépe, asi i levněji, on je ale zatím v mínusu a bude ještě 20 let. Přitom to, do čeho investoval je dneska už zastaralé. Podle mojí životní zkušenosti jsou “investice do úspor” klamavé téma. Každá utracená koruna zanechává za lidmi na Zemi ekologickou stopu.


Vím, že je to ožehavé že se se mnou někteří kolegové necítí v pohodě. Nejenže zpochybňuji pasivní standardy, ale navíc doporučuji namísto jednoho velkého domu někdy postavit raději v zahradě dva domky menší jako flexibilnější řešení různých rodinných situací v průběhu lidského života. Je jasné, že dva domy budou mít výrazně větší plochu obálky než dům jeden.


Jenomže...


Naprosto doporučuji dobé zateplení v nízkoenergetickém standardu. Dnešní okna a dveře jsou z hlediska kvality a tepelné techniky úplně někde jinde než před 30 lety. My jsme se ještě na škole učili zateplovat betonový věnec v cihelném zdivu heraklitovými pásky o tloušťce 35 mm. Heraklit je předchůdce cementotřískové desky, která se za tepelnou izolaci dnes nepovažuje. A upřímně, polovina národa žije v takových domech dodnes. To není dobře. Ale zase alespoň lidé bydlí... Touhle odbočkou chci jenom naznačit, že před 30 lety, když jsem dostudoval, neexistovaly dnešní normy, materiály, ani způsob myšlení a práce se stavební fyzikou. A než dostuduje další generace, bude všechno zase jinak.


Dům má životnost dejme tomu 200 let. Základní stavební materiály jako je dřevo, cihla, malta, sklo, beru už na milost i ten beton, nejsou žádná novinka, jsou staletími prověřené a můžeme se spolehnout, že za 200 let budou sloužit jako dnes. Ale o materiálech, které se vyrábějí 20 let, nebo jsou úplně nové to nevíme. Všechny novinky budou paradoxně s největší pravděpodobností nejdříve zastaralé. Výpočtové vzorečky nejsou přírodní realita, ale myšlenkové vzorce současných inženýrů a časem se mění, někdy k lepšímu ale někdy také k horšímu.V malém, dobře zatepleném domku do 100 m2 zastavěné plochy, který nejčastěji navrhuji spálíte za zimu 4-7 kubíků dřeva, to je tedy cca za 5-10 tisíc Kč. Ve dvou domečcích dvojnásobek. Rozdíl oproti energetické náročnosti jednoho dvakrát tak velkého domu je tu asi 3-4 tisíce Kč za sezónu. Něco to je, ale pokud dva domy poslouží lépe, možná to stojí za to. Zjistil jsem také, že vzorce stávající stavební fyziky jsou optimalizované na domy větší než 100 m2 zastavěné plochy. U malých domů je problém sehnat kamna s tak malým výkonem a topit tak pomalu, aby se domky nepřetápěly. Hrozí tu, že při dokonalém zateplení vůbec nebudete mít tepelnou pohodu...A ještě prosím: pokud projektujeme v rámci permakultury, stavíme nejspíše ve velké zahradě, na které při dobrém designu roste také dřevo na topení. Jeden strom vydá 5 kubíků dřeva na topení. Co dodat? Snad jen to, že na každý metr čtverečný naší země dopadá v průměru 1kW sluneční energie. Takže ta optimální permakulturní hektarová zahrada má příkon 10.000 kW ze sluneční energie, kterou je nejekologičtější, nejjednodušší a celkem zadarmo nechat proměnit na dřevo.


Můj domeček má vypočítanou ztrátu 1kW při mínus 15 stupních celsia. Tedy vytopil bych ho na velké zahradě v ideálním případě teoreticky 10.000 krát.


Jako architekt se starám především o kvalitu a členění prostoru. Zároveň také zodpovídám za klientovu investici. Peníze jsou vždycky omezené (a to je pro životní prostředí dobře). I když se jedná obvykle o celoživotní úspory i dluhy.


Tady nejde o kilowaty, ale o spokojený, vyrovnaný, krásný život. A tak si dávám pozor, jestli za svěřené peníze koupím kabát nebo kožich. Když koupím kabát, zbyde nám ještě na jezírko. A kabáty jsou mi tak nějak sympatičtější, než kožichy, člověk v tom vypadá jako člověk, dům jako dům...


A to ještě nejsem vegan!

42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

DŮM NARUBY

تعليقات


bottom of page