top of page

STROMMožná by bylo nejlepší, psát jenom o stromech. Vlastně si přírodní stavění a bydlení bez stromu vůbec neumím představit.


Strom by to napsal líp :-)


Stromy tvoří krajinu, vymezují prostor. Jsou dominantními, orientačními, topografickými prvky.


Stromy jsou obrovské bytosti, dožívají se dlouhého věku.


Stromy vyrábí kyslík, voní, čistí, chladí, stíní, osvěžují krajinu i životní prostředí člověka.


Stromy krmí miliardy miliard ptáků, zvířat, hmyzu, včel i lidí a jsou jim domovem.


Stromy tvoří lesy a lesy jsou přirozené prostředí planety Země.


Stromy jsou propojeny kořeny, ve spojení s mykorhizou a mnoha dalšími bytostmi jsou živým tělem planety Země.


Stromy jsou odvěkým přítelem člověka. Poskytují mu přístřeší, bezpečí, teplo, ovoce, nejvšestrannější materiál na výrobu nástrojů, předmětů denní potřeby a na stavbu domů.


Všechny přírodní domy, které navrhujeme v našem prostředí a klimatickém pásu jsou dřevostavby, od srubu, až po slamák. Historie dřevěného stavění je fascinující kapitola dějin umění ve všech kulturách světa.


Kdo pobýval v dobře udělaném a zdravém srubu, ten ví, že masivní dřevo vytváří pro člověka ochranné, osvěžující, povzbudivé a harmonizační prostředí. Že bydlení ve dřevěném domě je k nezaplacení a že dřevo jako stavební materiál těžko něco nahradí.


Ačkoliv vzorečky stavební fyziky to neumí vystihnout (jsou to konec konců jenom vzorečky) – dřevo jako by zůstávalo i po poražení a vysušení stále aktivní a živé. Jako by i po svojí smrti zůstávaly kmeny ve zdech, stropech, podlahách, oknech a krovu stále živými a starostlivými členy naší rodiny.


Strom je silná ochranná bytost společného životního prostoru. Moudří lidé ho sází vedle svých domů. On pak chrání před požárem, přehříváním, vichřicí (nedovolí proudění větru, aby odnesl střechu efektem leteckého křídla). Střeží dům před nepřátelskými návštěvami a snaží se vytvořit pro nás zdarma zelenou bezúdržbovou střechu (což se většinou nesetkává s pochopením :-)


Postav dům a zasaď strom. Anebo naopak.


Všimněte si, kdo na rozdíl o domu roste sám a kdo se bez údržby dožije vyššího věku? A kdo je krásnější?


Strom.


Strom vždycky bude krásnější, než dům. Pokud zasadíte vedle svého domu strom, proč hledat pro dům estetický výraz? Stačí udělat všechno na svém místě… a hlavně ten strom :-)


23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page